אוניברסיטאות מול מכללות

היכן כדאי ללמוד

עומד בפני הסטודנט הממוצע (או הסטודנטית) מבחר 2016 בשוק ההשכלה הגבוהה נכון לסוף שנת עצום של מוסדות לימוד אשר בהם אפשר ללמוד חוגים ומקצועות רבים ומגוונים. כמעט אין תחום בו לאוניברסיטאות יש מונופול ואי אפשר ללמוד אותו במכללה כלשהי .גם הפריסה הגיאוגרפית של מכללות חדשות אשר צצות כפטריות אחרי הגשם מקשה על הדילמה היכן כדאי ללמוד.

80 על פי נתונים רשמיים אותם פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הרי שקיים פער של בערך נקודות בציון הממוצע בפסיכומטרי בין המבקשים ללמוד באוניברסיטאות לבין המועמדים למכללות (לטובת האוניברסיטאות כמובן) .כך לדוגמה, אם בחרת ללמוד משפטים הרי שעצם הבחירה הראשונית היכן ללמוד משליכה ישירות על הסיכוי שלך לעבור את בחינות לשכת עורכי הדין .מן המפורסמות היא שאחוז בוגרי אוניברסיטאות המצליחים לעבור את בחינות ההסמכה לעריכת דין  גבוה משמעותית מאחוז בוגרי המכללות  .

הדילמה היכן ללמוד

הדילמה היכן ללמוד היא כמובן פריבילגיה של מי שהצליח להשיג את הציון הפסיכומטרי שיאפשר את קבלתו לאוניברסיטה, או מהצד השני מי שיכול להרשות לעצמו את שכר הלימוד במכללות. מי שהציון שלו אינו מספיק גבוה ובוחר בחוג מבוקש יאלץ להסתפק במכללה .מאידך, מי שידו אינה משגת יאלץ ככל הנראה להתפשר על חוג פחות מבוקש אבל לפחות זה יהיה באוניברסיטה.

ישנם מוסדות אשר מתמחים בתחומים מסוימים וכך למשל הטכניון נמצא בחוד החנית עבור מי שרוצה ללמוד מקצוע טכנולוגי כמו הנדסה או מדעי המחשב, בעוד שלא מעט מכללות, כמו למשל  מכללת לוינסקי, מתמחות בתחום החינוך.

 

היתרונות במכללות ובאוניברסיטאות

היתרונות של למידה באוניברסיטה הם ברורים:

– שכר לימוד נמוך יותר אשר מסובסד על ידי המדינה – יתרון משמעותי בקבלה לעבודה על פני סטודנטים שלמדו במכללות – לאוניברסיטאות יש מוניטין ויחסי ציבור טובים יותר .זה חשוב מפני שאת הבחירה היכן למדת יש צורך להסביר לא רק לבוס העתידי אלא גם לאמא ולחברים – רמת הלימוד בדרך כלל גבוהה יותר שכן האוניברסיטאות הן מוסדות מחקר

מצד שני, היתרונות של המכללות הם:

– יחס אישי יותר מצד המרצים בפרט והמערכת בכלל – תנאי קבלה נוחים הרבה יותר, או במילים אחרות יש צורך בציון פסיכומטרי נמוך יותר. – במכללות קיימים יותר קורסי העשרה, חוגים ופעילויות נוספות המגוונות את חווית הלימודים. – יש במכללות חיי חברה תוססים יותר והסטודנטים לא באים רק כדי להשיג את התואר, אלא גם להנות מהתהליך.

אז מה יותר חשוב לכם? רמת הלימוד או איכות ההוראה? שמוסד הלימודים יהיה בעל שם או שפשוט יהיה קרוב לבית? שהחוג יהיה פופולרי ומבוקש או שפשוט תשלמו פחות כסף על התואר?

בקיצור, השורה התחתונה די דומה לתשובות שתקבלו ממוכרים באיקאה- זה מורכב…

מחכים לך