עבודות סמינריוניות

כתיבת עבודת סמינריון דורשת השקעה של מספר שעות על ביצוע מחקר מקדים וכתיבת העבודה עצמה ולכן היא אינה משימה פשוטה. לפני שנצלול לעומק פורמט עבודת הסמינריון, נקבע תחילה מה היא עבודת סמינריון ונבחן את היעדים של מטלת הכתיבה הזאת.

עבודות סמינריוניות

עבודות סמינריוניות הם עבודות מחקר הנדרשות בדרך כלל בסוף סמסטר הלימודים. עבודה זה מטרתה לבדוק את הידע של הסטודנטים על הקורס ואת היכלות שלהם להעריך אותו. בדרך כלל נדרש כתיבה של דוח מדעי או דיון בנושא שהוקצה, עבודת סמינריון דורשת מומחיות רבה בתחום המחקר ויכולת כתיבה טכנית. מטלת כתיבה אקדמית זו חייבת להיות כתובה היטב, אנליטית, מאורגנת ודורשת חקירה מעמיקה של הנושא, מכיוון שהיא משקפת את הידע שלכם בקורס מסוים.

נושאי עבודות סמינריוניות

המרצים בדרך כלל מספקים נושאים הקשורים לקורס הנלמד. עם זאת, לפעמים אתם חופשיים לבחור נושא משלכם. נסו לגלוש באינטרנט, לקרוא מאמרים, חדשות, מגזינים ובלוגים כדי לקבל רעיונות לעבודת הסמינריון שלכם. וודאו שהנושא שנבחר יגשים את יעדי הקורס שלכם ויעניין אתכם. אם נושא מסוים מעניין אתכם, לחקור ולכתוב עליו יהיה קל ומהנה יותר.

יש לקחת בחשבון את הדברים הבאים בבחירת נושא:

אורךקחו בחשבון את אורך המשימה הנדרשת. תבדקו את דרישות העבודה, מבחינת מספר עמודים או המילים אשר נדרש ממכם לכתוב. התחשבות באורך תעזור לכם לבחור נושא מסוים מכיוון שתוכל להחליט עד כמה הנושא שלכם יהיה רחב או צר.

משאביםבדקו בספריית האוניברסיטה שלכם עבור כול המשאבים הזמינים לכם, כמו כן אתם יכולים גם לחפש בכל המשאבים המקוונים הזמינים. 

מורכבותוודאו שתוכלו להסביר את הנושא שלכם, לא משנה עד כמה שהוא מורכב. אם יש לכם שאלות, אל תפחדו לשאול. תנו לפרופסור שלכם להסביר תחומים מסוימים בנושא שלכם שאינכם מרגישים שאתם מבינים לגמרי.

התחלת כתיבת עבודות סמינריוניות

לפני שתתחילו לכתוב את עבודות הסמינריון, דאגו לעבור על ההוראות שניתנו לכם ע"י המרצה. אל תחכו עד הרגע האחרון לפני שתתחילו לכתוב את העבודה. על מנת לכתוב עבודת סמינריון איכותית וקבלת ציון גבוהה, יש צורך בתכנון קדימה ופינוי זמן בכל יום לכתיבת המשימה. כמו כן, חשוב להקדיש זמן הקדיש זמן להגהה של עבודותיכם לפני הגשתה. דרך טובה להתחיל במשימת הכתיבה היא ליצור כותרת משכנעת ויצירתית. 

מבנה עבודות סמינריוניות

יש לייצר את המתווה לפני ובזמן איסוף המידע וכתיבת עבודת הסמינריון מכיוון שהוא ישמש בסיס שסביבו תבנו את עבודתכם. ישנן מספר תבניות לבחירה, אך רוב הזמן המרצה שלכם ידרוש ממכם לעקוב אחר פורמט מסוים. החלקים העיקריים צריכים לכלול מבוא, גוף עבודה ומסקנות.

המבנה צריך להיות מאורגן ונחקר היטב. מיומנויות כתיבה טכניות עוזרת בארגון הרעיונות שלכם. להלן תבנית כללית של מבנה עבודות סמינריוניות אשר נדרשת ממכם על מנת בהצגת הטיעון או נושא העבודה שלכם:

עמוד שער יישרו את הטקסט המכיל את שמכם, מספר הקורס, שם המרצה ואת תאריך היעד האחרון במרכז הדף.

תקציר תקציר העבודה בדרך כלל היקפו עמוד או שניים, והוא מתאר את עבודותיכם. מטרת התקציר היא מתן מידע על תוכן העבודה שלכם, רקע תיאורטי קצר על נושא העבודה ונימוק על חשיבות העבודה שלכם.

מבוא המבוא צריך להתחיל בהצהרת נושא העבודה שעליו תדונו. הסבירו את המשמעות של הנושא או הבעיה העומדת בפניכם וכתבו כיצד אתם מתכננים לדון או לפתור את הבעיה.

גוף העבודה גוף העבודה שלכם צריך להכיל את עיקרי המחקר שלכם. ספקו מידע רחב על הנושא, ואל תשכחו לכתוב על עמדות מסוימות הנוגעות לנושא המחקר וניתוח המחקר שעשיתם.

תוצאות הסבירו מדוע המחקר שלכם הוביל אתכם להאמין לדברים מסוימים בנושא שלכם. הסבירו כיצד השתנתה השקפתכם מרגע שהתחלתם את הפרויקט, האם הצלחתם לבסס את השערת המחקר שלכם וקשרו את התוצאות שלכם למה שכתבתם בתקציר.

דיון  בחלק זה תכתבו סיכום ומסקנות לגבי הנושא המדובר. כמו כן, ניתן לכתוב בחלק הזה המלצות למחקר המשך, או שאלות מחקר נוספות אשר מתעוררת מהמסקנות שאתם הסקתם לגבי נושא העבודה שלכם. 

כתיבת מקורות וציטוטים

חשוב לשים דגש על כתיבת ציטוטים בגוף העבודה שלכם, אחרת אתם עשויים להיות מואשמים בפלגיאט. ישנם מספר סגנוני ציטוט אפשריים, עקבו אחר הנחיות הקורס, אם אין דרישה מסוימת לגבי הפורמט, אזי סגנונות הציטוט הנפוצים הם: APA ו- MLA.  כאשר APA הוא פורמט הנפוץ יותר במדעי החברה ו-MLA נפוץ יותר עבור מדעי הטבע והרוח.

מחכים לך