עבודות סמינריון

עבודות סמינריון – מהם

עבודות סמינריון הן עבודות המשלבות את הידע שלמדתם בקורס ואת יכולות החקירה שלכם.

הן מאפשרות לכם לחקור, לשאול שאלות, לעלות רעיונות ולהפגין ידע.

אם זאת, רבים מן הסטודנטים מוצאים עצמם מופתעים מכמות הכתיבה ואובדי עצות לגבי חיפוש מקורות מידע וכללי האקדמיה.

בתי הספר לא הכינו אותנו היטב לקראת עבודות סמינריון , בבית הספר לא נדרשנו לחקור, לכתוב לפי כללים ברורים ולנסח בצורה אקדמית את מחשבותינו.

ישנם קורסים אקדמיים, אשר ניתן לקחת על מנת להבין כיצד כותבים עבודות סמינריון, עוד, ניתן למצוא מדריכים רבים לכתיבה אקדמית ברוב המכלות והאוניברסיטאות וגם און ליין.

עבודות סמינריון שונות מאוד מעבודות הגשה רגילות, פרויקטים  ועבודות סיכום.

הדרישות תלויות לרוב בחוג, נושא הלימוד ובמרצה. העבודה יכולה לנוע מ15 עמודים ועד 40 עמודים, כאשר המבנה לרוב קבוע: מבוא, גוף העבודה המחולק לפרקים ותתי פרקים וסיכום.

נושא העבודה לרוב נבחר באופן עצמאי על פי נושא הקורס, אך ישנם מרצים המבקשים לבחור מרשימה שהכינו מראש, בחירת הנושא על ידי המרצה לא מורידה מרצונו לראות עבודה טובה ואיכותית, ההפך, אפשר אף לומר כי הציפייה גדולה יותר, שכן, לא רק אתם בחרתם את הנושא ולכן יש השוואה בין הסטודנטים באיכות העבודה.

לעיתים ישנה אפשרות להכין עבודות סמינריון בזוגות, מצד אחד חלוקה לזוגות מאפשרת חלוקה של האחריות (אם בחרתם שותף טוב לעבודה), אך מצד שני, כתיבה בזוג היא תמיד יותר קשה.

אם עליכם לבחור שותף, עשו זאת על פי מספר פרמטרים:

  • נושא מסוים שמעניין את שניכם- אל תתפשרו על ענין בנושא וחפשו אדם שמתעניין בו גם.
  • שותף שראיתם כי מבין את החומר הנלמד בכיתה- אין לכם זמן ללמד מושגים בסיסיים מחדש, בטח לא בזמן כתיבה של עבודות סמינריון.
  • עדיף שהשותף לא יהיה חבר- יש לנו נטייה לבחור חסרים לעבודה משותפת, ממחשבה שיהיה לנו נוח לעבוד עם חבר, אך זו הנחה שגויה, חבר יכול להשקיע פחות בעבודה ולהניח שתגבו אותו, או ליצור מצב שהוא מחליט על הקו המנחה בעבודה ואתם נשארים מחויבים לחברות על מנת לא לריב.
  • אם יש לכם קושי בסדר וארגון, בחרו מישהו שיש לו את היכולות האלה, הוא יכוון אתכם לעבודה נכונה ומסודרת.

רצון רב של סטודנטים “להמציא את הגלגל מחדש” לרוב תפגע באיכות העבודה, מדוע? כי הגלגל הומצא לפני, הנושא שבחרתם לחקור או שבחרו עבורכם, הוא נושא שכבר נחקר בעבר, אם הוא לא נחקר מספיק, המרצה לא יאשר את בחירת הנושא.

לכן, כשאתם בוחרים נושא ,  עליו להיות נושא מעניין שיש עליו מספיק מידע לחקירה איכותית וביקורתית. למרות שלא תמציאו את הגלגל שוב, תוכלו להוכיח כי יש לכם את היכולת לחקור נושא בצורה עמוקה וביקורתית וזו בעצם החשיבות של עבודות סמינריון. להוכיח את היותכם סטודנטים השואפים ללמוד ולחקור.

בהצלחה

מחכים לך