עבודות סמינריוניות – ביחד או לחוד?

ביצוע עבודות סמינריוניות בזוג

מרצים רבים מאפשרים לסטודנטים לבצע עבודות סמינריוניות בזוג ולעיתים רחוקות אפילו בקבוצות. לעבודות סמינריוניות משותפות יש יתרונות וחסרונות שיש להכירם. חשוב לציין כי ישנם מרצים שאינם מאפשרים בחירה ולעיתים העבודה בזוג היא נתון שלא ניתן לשנותו. בכל מקרה חשוב להכיר בהשלכות של עבודה משותפת, לחיוב ולשלילה ולהעירך לכך בהתאם.

ראשית נכיר בדרישות הבסיסיות של עבודה סמינריונית. עבודה סמינריונית דורשת מבנה מוגדר ולרוב קבוע המכיל : שער, תקציר, תוכן עניינים, מבוא, סקירת ספרות, שיטה, תוצאות, דיון וסיכום, רשימת מקורות ונספחים. היקף העבודה נא לרוב בין 20-30 עמודים לפחות. ריבוי הפרקים וההיקף הגדול דורשים עבודה מרובה, תהליכית ומקיפה. על כן, מרצים רבים יאפשרו לסטודנטים לעבוד יחד.

היתרונות שבכתיבת עבודה משותפת:

כאמור, עבודות סמינריונית הינן עבודות גדולות, מקיפות ותובעניות. לרוב נדרשת סקירת ספרות נרחבת מאוד, הדורשת מאמץ, אנרגיות וזמן. בנוסף, יש לערוך מחקר ולעבד את תוצאותיו. כל אלו הינן משימות לא פשוטות ומאתגרות וחלוקה בנטל יכולה מאוד להקל. סטודנטים רבים מחלקים בניהם את המטלות ואף את פרקי העבודה.

כשעובדים בשניים על עבודות סמינריוניות, ניתן ואף מומלץ לעשות הגהה ובקרה האחד על השני. חשוב שהביקורת תהיה בונה וברוח טובה על מנת לשמור על אווירה פרודוקטיבית וחיובית בכתיבת העבודה. במידה ומחלקים את פרקי העבודה מומלץ שכל סטודנט יקרא את הפרקים של השני ואף יעשה הגהה ועריכה לשונית. יש בכך יתרון גדול ולא בהכרח צריך לחפש מישהו חיצוני שיעבור על העבודה טרם הגשה.

החסרונות שבכתיבת עבודה משותפת:

כשכותבים עבודות סמינריוניות יחד, ישנה תלות בקצב של האחר, כתיבת עבודות לבד חוסכת את התלות במחויבות של האחר ובמגבלות הזמן שלו. כמו כן, כשעובדים יחד, בפרט כשכותבים עבודה משותפת הכימיה וחיבור חשובים מאוד לאחידות העבודה, הן ברמה הרעיונית, התוכנית והן ברמת השפה והסגנון. בנוסף, כשאין התאמה וחיבור בין כותבי העבודה קשה מאוד לייצר עבודת צוות והסכמות. היעדר הנ”ל עלול לגרור עיכוב בכתיבת העבודה ובהגשתה. חשוב לשים לב לקשר ולתקשורת חיובית, כבר מההתחלה על מנת שיהיה ניתן לשנות את ההרכב הזוגי, לעבוד לבד או לשוחח עם השותף ולהגיע להסכמים והבנות.

לסיכום, לעבודה משותפת יש יתרונות וחסרונות. לאופי שלנו ולסגנון העבודה שאנו רגילים אליו ישנה השפעה משמעותית על היכולת לעבוד בצוות ועל ההצלחה של עבודה משותפת. הכירו ביתרונות והחסרונות ועשו החלטה מושכלת שתתרום להצלחת העבודה ולחוויה החיובית שלכם.

מחכים לך