עבודות סמינריוניות הן חלק בלתי נפרד בחיי האקדמיה

עבודות סמינריוניות הן חלק מחיי האקדמיה

מגיע השלב הזה בחיים של כל סטודנט שהוא צריך לכתוב עבודות סמינריוניות. אמנם השלב הזה מגיע לקראת סוף התואר, אך דווקא בו לעיתים נתקלים בקשיים שיכולים להאפיל על כל תקופת הסיום ולגרום לתחושה של תסכול ובלבול.
בעיקרון, ניתן לחלק עבודות סמינריוניות לכמה סוגים: כמותי, איכותי ועיוני. במאמר הבא נתמקד בעבודות סמינריוניות עיוניות וניתן לכם טיפים שכדאי לגזור ולשמור כדי ליהנות מכתיבה קולחת.

בצעו קריאה ראשונית לפני כתיבת העבודה

לפני שאתם מתחילים לכתוב את העבודות הסמינריוניות, מומלץ לקרוא את המאמרים שעומדים להופיע בה. אם אין לכם סבלנות או זמן לקרוא את כל המאמר ואתם מוצאים תקציר מניח את הדעת זה בסדר, אבל וודאו כי הוא מספיק מקיף כדי שתוכלו להביא את הנושא העיקרי ואפילו ציטוט רלוונטי.
בזמן הקריאה סמנו לכם חלקים חשובים במרקר זוהר או השתמשו בדף טיוטה. כך תדגישו לכם את מה שדורש התייחסות מאוחר יותר ויכול להוות בסיס לכתיבה.

עבודות סמינריוניות משלבות בין כמה מאמרים

גולת הכותרת של עבודה סמינריונית מוצלחת היא היכולת של הסטודנט לשלב בין כל מקורות הידע התיאורטיים שברשותו.
יש עבודות שמסתמכות על 7 מאמרים ויש כאלו שעל 17. בכל מקרה קחו בחשבון שעליכם למצוא תמות זהות למספר גדול של מאמרים ולכן בזמן סיכום החומר והמירקור, כדאי להשתמש במפתח צבעים. כלומר, אותו נושא או רעיון בכמה מאמרים שונים יסומן באותו צבע ויקל עליכם בשלב מאוחר יותר לקשר בין המאמרים על סמך נושאים ספציפיים.

כתבו מהגדול אל הקטן

עבודות סמינריוניות צריכות להיות כתובות בצורת משפך. זה אומר שההתייחסות צריכה להיות מהנושא הכללי ביותר “מטה” אל נושא ספציפי. זה עוד נושא שכדאי להביא בחשבון בעת קריאת המאמרים ולהקדיש את אותם צבעים לרעיונות שהם כלליים יותר וצבעים נוספים לרעיונות ספציפיים ונישתיים.

אל תהססו לבקש ולקבל עזרה

כתיבת עבודות סמינריוניות היא פרויקט לא פשוט ואם נתקלתם בדילמה, חשוב לבקש עזרה. לפעמים נדמה כי אנחנו לבד במערכה כשלמעשה אנו מוקפים במקורות סיוע בלתי נדלים, בצורת הורים, חברים, חברים לכיתה והצוות המקצועי במוסד האקדמאי.
בחרו בכל מי ומה שאר אפשר כדי לעשות לעצמכם חיים קלים ככל האפשר – הורים, מורים, חברים לספל הלימודים – כל אלו יכולים להפתיע אתכם לטובה בכמות הידע והניסיון שיש להם ולתרום לכם לכתיבת עבודה מוצלחת. לכן, חבל שלא תבקשו סיוע מן הסביבה הקרובה.

מחכים לך