סקירת ספרות בעבודה אקדמית

עבודה אקדמית מתחלקת לחלקים ידועים מראש

אנחנו יודעים שכל הנושא של כתיבת עבודה אקדמית יכול להיראות קצת מאיים, אבל יש לנו חדשות טובות. בעצם, כל העבודות האקדמיות בנויות באותה צורה, הדבר היחיד שמשתנה הוא הנושא שכותבים עליו. לכן, אתם לא לבד במערכה ויכולים תמיד לשאוב השראה והבנה מעבודות שנכתבו בעבר, לפחות לגבי כל מה שנוגע לאופן סידור העבודה ולחלקים שהיא צריכה לכלול.

אמנם ההנחיות משתנות מעט ממוסד למוסד, מפקולטה לפקולטה ואפילו ממנחה למנחה, אבל באופן כללי ניתן לקבוע כי עבודה אקדמית כוללת את החלקים הבאים: שער, תוכן, תקציר, מבוא, סקירת ספרות, מתודולוגיה, דיון בממצאים, סיכום, ביבליוגרפיה ונספחים.
נכון שזה נשמע הרבה ובעצם זה לא מעט – עבודה אקדמית כוללת לעיתים 20 עמודים ויותר. יחד עם זאת, נתמקד בפרק קריטי אחד במיוחד – סקירת הספרות.

מה היא בעצם סקירת ספרות של עבודה אקדמית

סקירת ספרות היא החלק בו אתם צריכים למצוא תימוכין ומקורות לטענה שלכם ולשאלת המחקר. החלק הזה מופיע בכל סוג של עבודה אקדמית – כמותית ואיכותנית והוא כולל איסוף חומרים שקשורים במישרין ובעקיפין לנושא אותו אתם בודקים.

השלב הזה ידוע בבילוי רב בספריות או בחיפוש נמרץ באינטרנט אחר מקורות מידע. שימו לב שיש מנחים הדורשים שמקורות המידע יהיו חדשים ככל הניתן ואז מחקרים משנת 1967 הם פחות רלוונטיים עבורכם. יש מנחים הדורשים 5 מקורות בלבד, יש כאלו ש 20 מקורות ויש כאלו הדורשים שכל המקורות יהיו באנגלית. כך או כך, הכינו את עצמכם לקריאה מאומצת שתוביל אתכם לשלב הבא.

עבודה אקדמית טובה כוללת אינטגרציה טובה

אחרי שקראתם לעומק את הספרות המחקרית והתיאורטית הרלוונטית וסיכמתם אותה לעצמכם, אתם צריכים לשלב ביניהם בצורה חכמה שתיצור קשר ביניהם ושתוכיח את הטענה שלכם בצורה הטובה ביותר.

לכן, כבר בשלב הקריאה מומלץ לסמן לעצמכם רעיונות שחוזרים על עצמם במקורות ביבליוגרפים שונים. השתמשו אפילו במרקרים בצבעים שונים כדי שתוכלו לחזור לכתוב ולקשר בינו לבין מה שכתוב במחקר אחר לגמרי ואז רשמו לעצמכם באיזה אופן זה מאשש (או מפריך) את שאלת המחקר שלכם – סוגיה שתתנו עליה את הדעת בשלב הדיון בעבודה.

זכרו כי אינטגרציה טובה בסקירת הספרות מעידה על קריאה מעמיקה והבנה של החומר שזה בדיוק מה שמנחה עבודה אקדמית מצפה מכם ויכול להעלות את הציון שלכם משמעותית.

לסיום, אל תשכחו לציין את המקורות ברשימה ביבליוגרפית מסודרת, בהתאם לכללי האקדמיה.

מחכים לך