הריאיון הינו אחד מהכלים החשובים ונפוצים ביותר במחקר איכותי הנעשה במסגרת כתיבת עבודה סמינריונית  להלן  שלושה דגשים חשובים לשימוש נכון ואיכותי בכלי זה.

דגש ראשון- ביסוס אמון ואווירה נעימה

חשוב לייצר אווירה נעימה ורגועה על מנת לנהל ראיון מוצלח. כאשר נגישם לראיין אדם במסגרת מחקר עבודה סמינריונית, חשוב מאוד שהנבדק ירגיש בנוח לדבר, לשתף ולתת לנו מידע כנה ואמין. ביסוס אמון ואווירה נעימה הוא חלק בלתי נפרד מכך.

דגש שני – מיקוד

כאשר מראיינים נבדק חשוב להיות ממוקדים. נושא העבודה הסמינריונית ומטרת המחקר צריכים לעמוד לנגד עינכם כאשר אתם מנהלים את הריאיון. חשוב כמובן להיות גמישים במידת מה ולתת מקום לדברים שעולים כדי שהנבדק לא יחווה נוקשות מצדנו ותיווצר אווירה לא נעימה. עם זאת חשוב להישאר ממקודים ולא להישאב למקומות אחרים, שהשיחה זורמת אליהם.

דגש שלישי – הכירו את סוגי הריאיון

הכרת סוגי הריאיון האפשריים במחקר איכותני במסגרת עבודה סמינריונית חיוניים להתאמת הריאיון הנכון אשר יענה לצורכי המחקר ולצורכי עבודה סמינריונית.

1. ראיון פתוח – דומה יותר לשיחה ידידותית. לא מוגדרות כמעט שאלות, כאשר מתוך שיחה כזאת לאסוף מידע, בפרט מידע ספציפי שאני צריכה. זה לרוב סיכון למראיין המתחיל שאינו יודע איך נכון להתמקד. אין כאן הבנייה או סדר דברים. המטרה היא זרימה וספונטניות על מנת לקבל מידע רב ככל האפשר.

2. איון מובנה – בסוג ראיון זו יש סדר. יש ניסוח מוגדר של השאלות וסדר הצגתן. שני יתרונות משמעותיים הינם כי אין חשש לסטייה מהנושא וכן יותר קל לנתח את הריאיון אח”כ ולשאוב ממנו אינפורמציה שמשמעותית למחקר בו עוסקת העבודה. החיסרון הבולט הוא שייתכנו דברים חשובים שרלוונטיים לנושא, אך לא נשאלו במסגרת הריאיון ועל כן יש מידע שהולך לאיבוד.

3. ראיון חצי מובנה – סוג זה מהווה אופציית בינים מומלצת. ישנה סדרה של שאלות והגדרה בסיסית למה עלינו לבדוק. עובדים לפי שלד של שאלות אך מאפשרים לשיחה לזרום. כך יש הבנייה, אך גם מקום שבו הנבדק יכול להעלות נושאים משל עצמו שיכולים לתרום לנו אח”כ, במסקנות המחקר ובהצעות למחקרי המשך במסגרת פרק הדיון וסיכום של עבודה סמינריונית. בדומה לראיון המובנה חשוב לוודא כי כיסנו את כל סדר השאלות הבסיסי שהוגדר.

לסיכום, כאשר בוחרים בכלי הריאיון במסגרת עבודה סמינריונית חשוב מאוד לעשות התאמה בין סוג הריאיון הנבחר לצרכים של המחקר. בהצלחה!