עבודה סמינריונית היא תהליך מתמשך

כשכותבים עבודה, חשוב לזכור כי היא מורכבת למעשה ממספר חלקים, אשר לכל אחד מהם חשיבות משלו והם מצטרפים יחד לכדי עבודה שלמה: כתיבת סקירת ספרות, תמלול ראיונות שערכתם, חישובים סטטיסטיים, כתיבת דיון עם ממצאים ומסקנות ועוד, כל חלק כזה דורש חשיבה, זמן והשקעה.

האדם שאמור לכוון אתכם כמה שיותר בתהליך הוא המנחה שתחת מטרייתו אתם כותבים את העבודה. לכן, נעמוד על כמה חשוב לשמור איתו על קשר רציף במהלך כתיבת עבודה סמינריונית, כדי שתוכלו להפיק את המרב מהתקשורת איתו.

זכרו שגם המנחה כתב פעם עבודה סמינריונית

ייתכן שלמנחה שלכם יש כבר תואר שני ואולי אפילו דוקטורט, אך גם הוא היה פעם סטודנט בדיוק כמוכם וגם הוא עמד מול האתגרים של כתיבת עבודה סמינריונית העומדת בכללי הכתיבה האקדמית. לכן, אל תהססו לפנות אליו להכוונה וסיוע, אך זכרו תמיד לשמור על דרך ארץ המכבדת את המנחה, אתכם ואת העבודה עצמה. אם אתם מרגישים שאתם זקוקים למענה מהיר ציינו זאת, אך זכרו שבנוסף להנחיית העבודה סביר להניח שיש לו או לה עוד עיסוקים והם ישתדלו להתפנות אליכם במהירות האפשרית.

בשאלות על כתיבת עבודה סמינריונית, צריך להיות ברורים

כשם שבעבודה עצמה מצופה מכם להיות רהוטים, כך גם בשאלות למנחה עצמו. לכן, אם אתם שולחים לו מייל לגבי עבודה סמינריונית תחת הנחייתו, וודאו כי אתם מפרטים את השאלות שלכם בצורה ברורה, על-מנת לקבל מהיר ויעיל. שאלות עמומות עלולות ליצור קצר בתקשורת, משום שהמנחה לא יבין למה אתם מתכוונים ואז לא יספק תשובה מלאה במקרה הרע, או שלא תבינו את כוונתו במקרה היותר גרוע ותעשו טעות בעבודה עצמה.

כבדו את הדרישות של המנחה לגבי בדיקת עבודה סמינריונית

ישנם מנחים המוכנים לבדוק את העבודה פעם אחת או אפילו מספר פעמים לפני שאתם מגישים להם עבודה סמינריונית סופית. מדובר בפריבילגיה די רצינית וחשוב לנצל אותה בחוכמה, משום שזה עשוי לסייע לכם לתקן טעויות קריטיות שיובילו לציון יותר גבוה בסופו של דבר.

עם זאת, חשוב לכבד את הגבולות של המנחה. אם הוא מציין שהוא יכול לבדוק שוב רק חלק מסויים או מספר עמודים קבוע מראש, אל תנסו למתוח את הגבול ולנסות לשכנע אותו לבדוק מעבר לכך. היו קשובים להנחיות כך ששאר העבודה תעמוד בדרישות ותקנו את הדרוש בהתאם להוראות שלו כדי לקבל את התוצאות הטובות ביותר.